Pateicoties šim inovācijām, RTU Zinātniskā bibliotēka šobrīd ir Latvijā pirmā, kas RFID tehnoloģijas sākusi ieviest tik lielā apmērā. Pilnīga sistēmas ieviešana plānota līdz 2013. gadam.
Bibliotēkas modernizēšana tiek veikta no ERAF līdzekļiem un valsts un RTU līdzfinansējumu. Kopumā bibliotēkai projekta ietvaros ir paredzēti 2 200 123.00 LVL, kas ietver sevī gan aprīkojuma modernizēšanas, gan ēkas rekonstrukcijas izmaksas.
Rīgas Tehniskā universitāte kopš decembra lepojas ar vienu no modernākajiem mācību bibliotēkas iekārtojumiem Latvijā. Pavisam nesen bibliotēkas krājuma aizsardzībai uzstādīta RFID (Radio Frequency Identification) tehnoloģijās balstīta drošības sistēma – grāmatas aplīmētas ar RFID ielīmēm, bet lasītava aprīkota ar drošības vārtiem un videonovērošanas iekārtām.
Būtiskākais jauninājums, kas bibliotēku padara studentiem ērtāk lietojamu, ir grāmatu izsniegšanas – nodošanas pašapkalpošanās automāts. Tas nozīmē, ka pēc grāmatām vairs nebūs jāstāv rindā un apmaiņa noritēs raitāk.
„Ar pašapkalpošanās automāta palīdzību bibliotēkas lasītāji paši var paņemt un nodot grāmatas un citus ar RFID uzlīmēm aprīkotus dokumentus. Savukārt bibliotekāram RFID tehnoloģijas palīdz veikt grāmatu inventarizāciju, noteikt grāmatu kārtību, meklēt nepareizi ievietotās grāmatas plauktos utt. Sistēma nepieļauj nesankcionētu grāmatu iznešanu no bibliotēkas, jo pie izejas ir uzstādīti drošības vārti. Šeit automātiski tiek veikta arī statistikai nepieciešamā lasītāju uzskaite,” norāda RTU Zinātniskās bibliotēkas direktore Aija Janbicka.
Tālākajos bibliotēkas modernizācijas posmos paredzēts uzstādīt vēl vairākus pašapkalpošanās automātus un grāmatu šķirošanas sistēmu. Ar tās palīdzību lasītāji varēs nodot grāmatas arī ārpus bibliotēkas darba laika. Tādējādi studentiem nodot grāmatas būs vēl ērtāk.
Iepirkuma rezultātā tiesības uzstādīt RFID sistēmu RTU Zinātniskajā bibliotēkā ieguva uzņēmums „ATEA”. Direktora vietnieks Algis Mikoliūnas stāsta, ka uzņēmumam ir liela pieredze šo tehnoloģiju ieviešanā daudzviet pasaulē, un tagad arī Latvijā.
RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis norāda, ka katrai studentu pilsētiņai nepieciešama mūsdienīga bibliotēka: „Universitāšu bibliotēkas ir tradicionāla studiju, pētniecības darba un apspriežu vieta un nereti tiek uzskatītas arī par visas universitātes „sirdi”. Tie ir drošākie vārti uz vērtīgāko informāciju pasaulē. Lai veidotu tādu bibliotēkas vidi, kurā mācībspēkiem un studentiem būtu ērti piekļūt informācijai, un mācēt to izmantot, mums jānodrošina pasaules klases serviss. Jauno tehnoloģiju integrācija tradicionālajā bibliotēkas darbā faktiski ir kā katalizators, kas norāda, vai bibliotēka pārveidojas arī par 21. gadsimta universitātes intelektuālo centru. RFID (Radio Frequency Identification) tehnoloģiju izmantošana RTU Zinātniskās bibliotēkas darbā ievērojami atvieglos mācībspēku un studentu ikdienu. Esmu pilnīgi pārliecināts – mūsu bibliotēka kļūs par pašu iemīļotāko pulcēšanās vietu Ķīpsalas studentu pilsētiņā.”
Tuvāko gadu laikā paredzēti arī bibliotēkas apjoma palielināšanas darbi, iecerēts izbūvēt savienojumu ar blakus esošo Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāti, izveidojot vienotu bibliotēkas kompleksu.
Projekta īstenošanas turpmākajos posmos plānots uzlabot piekļuves iespējas bibliotēkas pakalpojumiem arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, taču jau šobrīd lifts un uzbrauktuves to nodrošina.
RTU Centrālā bibliotēka iekļausies vienotā teritoriālā kompleksa „RTU – Pilsēta pilsētā” projektā. Jau ziņots, ka Ķīpsalā notiek vairāku fakultāšu rekonstrukcijas un infrastruktūras uzlabošanas darbi. Projekta īstenošanas rezultātā jaunajā studentu pilsētā vienuviet varēs mācīties Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas, Būvniecības, Arhitektūras un pilsētplānošanas, Enerģētikas un elektrotehnikas, Elektronikas un telekomunikāciju, kā arī Transporta un mašīnzinību fakultātes studenti.
Projekta „RTU – Pilsēta pilsētā” pirmo posmu, kurā ietilpst arī bibliotēkas modernizēšana universitāte īsteno ar valsts un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Projekta kopējās izmaksas: 19 879 035 LVL, tai skaitā: ERAF finansējums (85%) – 16 897 179 LVL; Valsts budžeta finansējums (7.17%) – 1 425325 LVL; RTU līdzfinansējums (7.83%) – 1 556 531 LVL.
Fakti par RTU Zinātnisko bibliotēku:
- RTU Zinātniskā bibliotēka Ķīpsalas ielā 10 atrodas kopš 1999.gada (pirms tam Kaļķu ielā 1a).
- Viena no piecām valsts nozīmes bibliotēkām Latvijā.
- Viena no pirmajām RFID tehnoloģiju apguvē Latvijā ar tik plašu un apjomīgu startu un perspektīvu (vienlaicīgi ar RTU Zinātnisko bibliotēku, RFID tehnoloģijas pamazām ievieš arī Liepājas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes bibliotēkās).
- Bibliotēkas krājumā atrodas ap 1,9 miljoni dažādu dokumentu un elektronisko resursu.
- RTU Centrālās bibliotēkas grāmatu krātuvē – ap 600 000 dokumentu.
- RTU bibliotēka šobrīd apvieno – RTU Centrālā bibliotēka un 8 filiāles (3 ārpus Rīgas – Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī, kur ir RTU mācību filiāles) .
- Plānots, ka līdz 2013.gadam visas RTU bibliotēkas Rīgas filiāles būs vienuviet – Ķīpsalas ielā 10, veidojot vienu lielu, modernu bibliotēku ar plašām brīvpieejas lasītavām, telpām studentu grupu un individuālajam darbam.
- 2011.gada pirmajā pusē RTU Centrālās bibliotēkas Grāmatu krātuve tika aprīkota ar mobilajiem plauktiem, kas palielina grāmatu krātuves ietilpību par 71%.
- Bibliotēkas lasītavas var apmeklēt arī citu augstskolu studenti un jebkurš interesents.
- Iepirkuma rezultātā tiesības uzstādīt RFID sistēmu RTU Zinātniskajā bibliotēkā ieguva SIA „ATEA”.