RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis uzsver: „Atstājot vēstījumu nākamajām paaudzēm, Rīgas Tehniskā universitāte simboliski ieliek pamatakmeni moderna, progresīva Latvijas inženierzinātņu centra izveidei Ķīpsalā. Šis vēstījums ir gan mūsu pateicība tām paaudzēm, kas attīstīja inženierzinātnes un radīja Rīgā pasaulslavenus zinātnes atklājumus un rūpniecības produktus, gan arī apliecinājums mūsu rūpēm un atbildībai par Latvijas nākotni.”
Jaunais teritoriālais komplekss Rīgas Tehniskajai universitātei ļaus kļūt par modernu 21. gadsimta augstākās izglītības iestādi, parādīs inženierzinātnes jaunā kvalitātē un ļaus tām piesaistīt Latvijas un ārvalstu jauniešu uzmanību.
„Šī būve ir apliecinājums mūsu gribai dzīvot sakārtotā, ekonomiskā, uz jauniešu attīstību vērstā vidē, kuras kvalitāti veido gan moderns aprīkojums, gan augsti izglītoti cilvēki. Esmu pārliecināts, ka tieši tādu — izglītotu, modernu, attīstītu — šo universitāti un reģionu vēlējās redzēt tie cilvēki, kas 1862. gadā dibināja Rīgas Tehnisko universitāti,” norāda RTU rektors Leonīds Ribickis.
Arī RTU Studentu parlamenta prezidents Juris Iljins pārliecināts: „Šī diena ir svētki visiem RTU studentiem un mācībspēkiem. Jo ar šīs ēkas rekonstrukciju sākas visa topošā vienotā teritoriālā universitātes kompleksa „RTU – Pilsēta pilsētā” būvniecība”.
Rekonstrukcijas darbus Āzenes 18 RTU sāka 2011. gada vasarā. Tos veic pilnsabiedrība "Piegādātāju apvienība RBSSKALS, RBSSKALS Būvvadība un RBSSKALS Būvsabiedrība". AS „RBSSKALS” valdes priekšsēdētājs Edgars Štrauss uzsver: „Katram cilvēkam un katrai ēkai ir savs mūžs, vienīgi zināšanas ir mūžīgas. Ar šo projektu mēs ar būves palīdzību varam zināšanas nodot tālāk”.
Plānots, ka rekonstruētā ēka, kurā atradīsies RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultāte un Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Tekstilmateriālu tehnoloģiju un dizaina institūts, durvis vērs jau 2012.gada rudenī. Šis ir pirmais posms vienotā teritoriālā universitātes kompleksa „RTU – Pilsēta pilsētā” būvniecībā.
Ēkas rekonstrukcijas tehniskā projekta autors ir arhitekts Ģirts Valeinis (SIA „Valeinis un Stepe”). Viņš ir gandarīts, ka projekts no idejas pamazām pārtop redzamā rezultātā:
„Ēka Āzenes ielā 18 piedzīvo ievērojamas pārmaiņas. Līdzšinējo divu stāvu vietā paredzēti četri stāvi un mājas vidū tiks izbūvēts ar stikla jumtu pārsegts iekšpagalms jeb ātrijs, kas namu padarīs gaišāku un mājīgāku. Telpas atdalošie plašie stiklojumi ļaus studiju videi kļūt caurredzamākai un demokrātiskākai. Atbilstoši mūsdienās iedibinātajiem starptautiskajiem standartiem tiks nodrošināta pieeja patstāvīgajam darbam darbnīcās 24 stundas diennaktī. Ēkā paredzēti ievērojami plašāki studiju un projekta darbu eksponēšanas laukumi, kā arī elastīgas telpu transformācijas iespējas. Tas nodrošinās iespēju palielināt klausītāju vietu skaitu auditorijās, piemēram, vieslekciju u.c. plaši apmeklētu pasākumu gadījumā”.
Ēkas Āzenes 18 demontāžas darbi jau pabeigti, to laikā tika demontētas jumta konstrukcijas, ārsienu paneļi, mūra un betona sienas un starpsienas, atstājot tikai ēkas karkasu. Pabeigta arī pamatu pēdu stiprināšana ar injekcijas pāļiem. Tādēļ var uzskatīt, ka šodien, kad tās pamatos tika atstāts vēstījums nākamajām paaudzēm, sākas cits posms – betonēšanas un montāžas darbi.
Nākamais solis teritoriālā kompleksa „RTU – Pilsēta pilsētā” projekta attīstībā būs jaunas ēkas būvniecība Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes vajadzībām, Rīgā, Āzenes ielā 12, kā arī vecās ēkas Āzenes ielā 12 rekonstrukcija Elektronikas un telekomunikācijas fakultātes vajadzībām. Savukārt Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes ēkai Āzenes ielā 14/24 un ieejas mezglam ēkā Āzenes 16/20 šobrīd tiek izstrādāts rekonstrukcijas tehniskais projekts. Izstrādes stadijā ir arī Zinātniskā bibliotēka un jaunais laboratorijas korpuss Āzenes 16/20. RTU kompleksa ēku vizualizācijas izstrādājuši: arhitekts Ģirts Valeinis (SIA „Valeinis un Stepe”) un pilnsabiedrība "A & I PRO" (arhitekti Uģis Šēnbergs un Ģirts Valeinis).
„RTU – Pilsēta pilsētā” projekta īstenošanas rezultātā jaunajā studentu pilsētā vienuviet varēs mācīties Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas, Būvniecības, Arhitektūras un pilsētplānošanas, Enerģētikas un elektrotehnikas, Elektronikas un telekomunikāciju, kā arī Transporta un mašīnzinību fakultātes studenti. Jaunā studiju vide būs gan pievilcīga, gan funkcionāla, jo visas ēkas tiks pielāgotas arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Projekta „RTU – Pilsēta pilsētā” pirmo posmu universitāte īstenos ar valsts un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Projekta kopējās izmaksas: 19 879 035 LVL, tai skaitā: ERAF finansējums (85%) – 16 897 179 LVL; Valsts budžeta finansējums (7.17%) – 1 425325 LVL; RTU līdzfinansējums (7.83%) – 1 556 531 LVL.